Mennyit eszik egy újszülött baba? Mennyit kellene ennie?
Mennyit kell ennie egy újszülöttnek, és egy kisbabának?
Mennyi az ideális etetési idő? Cikkünkből megtudod!
Mennyit kellene enni egy újszülöttnek? Mennyi az ideális cicizés? Ezekre a kérdésekre fogunk most választ adni neked!
Az újszülött gondozása minden szülő számára kihívást jelent, különösen az étkezés terén. Az első hónapokban a csecsemők fejlődése és növekedése kritikus szakaszában van, és fontos, hogy megfelelő táplálkozást biztosítsunk számukra. Ebben a cikkben részletesen elemezzük, mennyit és mit kell ennie egy újszülöttnek az optimális fejlődés érdekében.
Az anyatej és a tápszer
Az újszülött táplálásának alapja az anyatej vagy a tápszer. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (AAP) is egyetért abban, hogy az anyatej a legjobb táplálék az újszülöttek számára az első hat hónapban. Az anyatej optimális összetétele, és számos immunrendszert erősítő tényezőt tartalmaz, amelyek segítik a csecsemő egészségét.
Ha az anyatej nem elérhető, a tápszer is lehet egy megfelelő alternatíva. A tápszer kifejezetten olyan összetevőket tartalmaz, amelyek az anyatejhez közelítően biztosítják a szükséges tápanyagokat.
Az etetések gyakorisága
Az újszülöttek gyakran igénylik az etetéseket, mivel a gyomruk mérete kicsi, és gyorsan kiürül. Az első néhány hétben az újszülöttet naponta 8-12-szer is etethetjük. A kis mennyiségű etetések biztosítják, hogy a csecsemő elegendő tápanyaghoz jusson, és segítenek elkerülni az elhízást.
Az anyatejes csecsemők általában gyakrabban etetnek, mivel az anyatej gyorsabban ürül a gyomorból, és a csecsemő gyorsan nő. A tápszeres csecsemőket is gyakran etetik, de az etetések közötti időszak hosszabb lehet.
Az etetések mennyisége
Az újszülött etetésekor fontos figyelni a csecsemő jeleire. Az etetés befejezése után a csecsemőnek elégedettnek kell lennie. Az újszülöttek általában kis mennyiségű tejet isznak egy-egy etetés alkalmával, de ez az étkezések gyakoriságával kompenzálódik.
Az anyatejes csecsemők általában napi 500-800 ml anyatejet kapnak, de ez az igény egyénenként változhat.
A tápszeres csecsemők mennyisége az üvegen lévő utasításoknak megfelelően változhat, és az orvos ajánlásait is figyelembe kell venni.
A csecsemő súlya és növekedése
Az újszülött súlya alapvetően fontos mutatója az egészségének. Az újszülött súlygyarapodása az első néhány hétben gyors lesz, majd fokozatosan lassul. Az átlagos súlygyarapodás heti 110-200 gramm lehet az első hónapban.
Fontos azonban megjegyezni, hogy minden csecsemő egyedi, és a súlygyarapodás üteme eltérő lehet. Az orvos szorosan figyelemmel kíséri a csecsemő növekedését, és szükség esetén módosítja az étrendet.
További tanácsok
- Az etetések során ügyeljünk arra, hogy a csecsemő megfelelően tapadjon a mellre vagy a cumisüvegre.
- Az újszülöttet mindkét mellről egyenlő ideig kell szoptatni.
- Az anyatejes csecsemőknek vitamin-kiegészítőre lehet szükségük, különösen D-vitaminra.
- Mindig konzultáljunk az orvossal az újszülött táplálásával kapcsolatban, és kövessük az orvosi tanácsokat.
- Mindenek előtt konzultáljunk a védőnővel! De a legfontosabb, hogy ismerjük a saját gyermekünket!
Az újszülött táplálása kulcsfontosságú szerepet játszik az egészséges fejlődésben és növekedésben. Az anyatej és a tápszer megfelelő mennyiségű és gyakoriságú fogyasztása, valamint az orvosi ajánlások betartása hozzájárulnak ahhoz, hogy a csecsemő egészséges és boldog legyen. Mindig konzultáljunk az orvossal, hogy biztosak legyünk az újszülöttünk számára legmegfelelőbb táplálkozási tervben.
Összefoglalva röviden:
Egy baba akkor eszik eleget, ha 2,5 - 3 óránként éhes lesz, és újra cicit kér, 24 óra alatt a számára megfelelő mennyiséget elfogyasztja (a kis súlyú újszülöttek gyakrabban, 2 óránként esznek) és hetente 110-200 gramm súlygyarapodást mutatnak.
Az a baba, aki a szükséges mennyiséget megeszi, és rendszeresen nedves pelust produkál, nem szorul további folyadékpótlásra.
(Igen, ez azt jelenti, hogy nem kell nekik se tea, se víz, se semmi külsős forrás! )
Azonban minden egyes "kóros" állapot során (láz, hányás, hasmenés, 30 fok feletti környezeti hőmérséklet, stb) gondoskodni kell a megfelelő, akár külsős folyadékbevitelről is!
TIPP: Milyen ruhákra van szüksége egy újszülöttnek?
TIPP2# : Mikor fordul át a baba?
Babaruhára is szüksége van egy újszülöttnek, koraszülöttnek.... ami nem olcsó mulatság..
Szerencsére nálunk rengeteg babaruhát, gyerekruhát vásárolhatsz.
(Az újszerű minőségünk szinte új ruhát jelent, de akár 90%-al az új ár alatt)
Katt ide, és nézz szét méretek szerint (44,50,56 stb)
Kattints ide, és nézz szét típus szerint (Body, rugdalózó stb)
Csatlakozz a több mint ~6000 szülőhöz, akik már tőlünk vásárolnak gyerekruhákat, és 100%osan elégedettek velünk :)
https://www.facebook.com/groups/icipicibaba
*Fontos, hogy a cikk saját véleményt, tapasztalatot mutat, ami eltérhet az előírt "szent írásoktól"
De mint tudjuk, a mai világban, főleg Magyarországon, már dunát lehet rekeszteni a "szakemberekkel"
( Már olvastunk olyat, hogy egy szakember szerint, engedélyt kell kérni a babától, hogy pelenkáztathasd.. szóval.. nem minden arany, ami fénylik )
Érdemes konzultálni védőnővel, de talán jobb, ha olyan szülőkkel, akik hasonló helyzetben voltak mint te, és jelenleg egy egészséges gyermekük van :) Lehet, hogy okosabb dolgot fog neked mondani tapasztalatból, mint egy olyan, aki egyetemet végzett, de sose volt gyereke.
De ez csak egy saját, szerzői vélemény.